Find Property:

Jídlo a pití
v Gruzii
Gastronomie v Gruzii

Gruzínská kuchyně vychází z kavkazských tradic. Je různorodá, nápaditá a originální, založená na bohaté zemědělské produkci v úrodných částech země, ale také ovlivněná skutečností, že země ležela na Hedvábné stezce, což Gruzínům přineslo znalost mnoha druhů exotického koření. Místní
kuchyně vstřebala vlivy turecké, íránské i ruské kuchyně. Přestože Gruzie nemá velkou rozlohu, kuchyně se významně liší region od regionu, i když základní rysy jsou společné.

Jedním z těchto společných rysů je bohaté využívání ořechů a to především vlašských, které se melou do omáček a past. Často se používá koření a bylinky, nejvíce česnek, koriandr, římský kmín, kopr, pískavice modrá (rostoucí v horských oblastech Kavkazu), pelyněk, estragon či listy měsíčku. Široké využití v kuchyni mají granátová jablka. Na pobřeží Černého moře se daří citrusům a fíkům. Nedaleko moře leží čajové plantáže.

Hory Kavkazu poskytují bohaté pastviny a skot, ovce a kozy tvoří základ masité stravy Gruzínů. Z ryb najdeme hlavně pstruhy, sumce, kapry nebo jesetery. Oblíbené jsou mléčné výrobky, zejména sýry, jogurtu podobný maconi a také kvašený mléčný nápoj kefír, který má zřejmě svůj původ na severním Kavkazu.

Místní lidé jsou neuvěřitelně pohostinní. Tradiční jsou zde bohaté hostiny supra, při nichž se po dobu celého večera podává několik chodů, pije se víno a pronáší přípitky. Pronášení přípitků, které mohou být překvapivě dlouhé a vážné, má na starosti speciálně určená osoba, tzv. tamada. Jediné nápoje vhodné k pronášení přípitků s přáteli jsou víno a lihoviny, pivem připíjí Gruzíni pouze na své nepřátele.

Gruzínské

TRADIČNÍ POKRMY

Gruzínská kuchyně

Chačapuri

Gruzínské národní jídlo, které je dokonce oficiálně zapsané na listině nedotknutelného kulturního dědictví země. Světlé kynuté placky se sýrem sulguni, vejcem a rozpuštěným máslem. Chačapuri se z Gruzie rozšířilo i do dalších postsovětských zemí a díky gruzínským židům se stalo známé i v Izraeli.
mcvadi

Mcvadi

Gruzínský název pro šašlik, tedy marinované maso na špízu grilované nad ohněm (za nejušlechtilejší se považuje oheň ze dřeva vinné révy). Šašlik je symbolem každé správné gruzínské oslavy.
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

Pchali

Pokrm z nakrájené či namleté zeleniny s pastou z mletých vlašských ořechů připomínající malý nákyp.

Čača

Nejoblíbenější gruzínský vinný destilát. Gruzíni často věří v léčivé účinky tohoto nápoje, zejména na špatné trávení.
Chinkali

Chinkali

Pravděpodobně nejoblíbenější pokrm v Gruzii, fakticky národní jídlo. Jedná se o knedlíčky ve tvaru malého měšce na peníze plněné zpravidla mletým masem, které bývá ochucené petrželí, koriandrem, cibulí, kmínem a solí. Maso se do těsta balí ještě za syrova, takže během vaření pustí šťávu, která tak zůstane uvnitř. Navíc se k masu přidává ještě vývar nebo horká voda, aby byl knedlíček ještě šťavnatější.
Churchkhela. Traditional Georgian candy

Čurčchela

Typická gruzínská specialita, která svým tvarem připomíná hnědou svíčku. Vlašské ořechy poprášené moukou se navléknou na provázek, opakovaně se namáčí do horké zahuštěné hroznové šťávy a poté se pět až šest dní suší na slunci. Tato pochoutka se vyrábí vždy na podzim, v sezóně vinobraní i sklizně ořechů.
kure-tabaka

Kuře tabaka

Celé kuře stlačené naplocho a takto osmažené ve speciální pánvi. Ochucuje se česnekem a některou z klasických gruzínských omáček jako tkemali (ze švestek) či baže (z vlašských ořechů).