Find Property:

Lidé a jazyk v Gruzii Lidé a jazyk
Gruzie
Lidé a jazyk Gruzie

LIDÉ

Z hlediska národností převažují Gruzínci – téměř 87% obyvatelstva – a dále zde žije například 6,3% Azerů a 4,5% Arménů. Co se týče náboženství, nejvíce příslušníků má Gruzínská pravoslavná církev (82%). Z tohoto důvodu se také například Vánoce v Gruzii (stejně jako v Rusku), slaví až po Novém roce, konkrétně 7. ledna. V období mezi Novým rokem a pravoslavnými Vánocemi je tedy většinou zavřeno a nepracuje se.

Velkou součást tradiční gruzínské kultury tvoří hudba a tanec, mimo jiné podobně jako u nás také tanec v krojích. Gruzínci jsou obecně velmi hrdým, ale přátelským národem.

gruzie-pismo

JAZYK

Úředním jazykem Gruzie je gruzínština vyznačující se specifickým druhem písma. Gruzínština má historicky celkem tři druhy písma, přičemž v dnešní době používané písmo se jmenuje mchedruli a vypadá takto: საქართველო (takto se píše Gruzie v gruzínštině). Mimochodem název země v gruzínštině zní Sakartvelo.

V Gruzii se bez problému domluvíte rusky, naopak s angličtinou či němčinou zde příliš nepochodíte (vyjma hlavního města a přímořských a lyžařských turistických středisek). Za dob Říma bylo potřeba k cestě kavkazskými průsmyky a údolími až 80 tlumočníků. Dnes již jen 50. Arabové říkali Kavkazu pohoří „jazyků.