Find Property:

gruzijské víno Víno
v Gruzii
Víno v Gruzii

Říká se, že vinná réva a člověk se objevili v Gruzii současně a nemohou žít odděleně. Víno je velkou národní vášní a součástí identity, a to nejen proto, že se zde pije asi 8 000 let. Gruzie bývá označovaná za kolébku vína. Pěstování, konzumace i obchod s vínem se odsud šířilo do Mezopotámie, Sumeru a přibližně z roku 2 700 př.n.l. máme důkazy, že si víno oblíbili i starověcí Egypťané. Dochovány jsou dokonce keramické uzávěry vinných amfor.

Gruzínské slovo „gvino“ je považováno za původce například anglického slova „wine“, francouzského „vin“ i českého „víno“ nikoliv tedy latinské „vinum“, jak se donedávna vědci i vinaři domnívali.

Georgia's Giant Clay Pots Hold An 8000-Year-Old Secret To Great Wine

Vinná réva se pěstuje v celé zemi, více než polovina produkce však pochází z Kachetie. Mnozí vinaři používají stále stejnou metodu jako před mnoha staletími – rozmačkané hrozny kvasí i se slupkami a semeny pod zemí ve velké hliněné nádobě zvané kvevri.

Kvevri je (pokud pomineme vaky ze zvířecích koží) asi nejstarší známá nádoba užívaná pro výrobu vína. Bílá vína vyrobená v kvevri mají sytou barvu, proto bývají označována také jako „oranžová“. Víno z kvevri má odlišnou chuť a neobsahuje přídavky jako cukr nebo kvasinky. V roce 2013 byl tradiční gruzínský způsob výroby vína zapsán UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

V Gruzii je kolem 150 000 ha vinohradů a pěstuje se celkem 500 odrůd révy – typicky domácích (Saperavi, Mujuretuli, Alexandreuli, Odjaleshi, Rkaciteli), ale i mezinárodně známých (Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Chardonnay). V době SSSR se levná gruzínská vína vyvážela do celého soustátí a i dnes jde značná část produkce na vývoz.

Může se vám stát, že vám v gruzínské restauraci pošlou na váš stůl víno a ovoce docela cizí lidé, nebo vás pozvou ke svému stolu. Nemělo by vás to překvapit – v Gruzii je to zvykem. V obou případech přistupte k jejich stolu, vestoje pozvednete číši, připijte jim na zdraví a poděkujte. Gruzínci mají přísloví: „Host do domu, bůh do domu“.  Jestliže host přišel, je
to jakoby slunce vyšlo. Odešel-li, slunce s ním pro hostitele zapadlo.